Odmietni – čo nepotrebuješ

Aj ty každý týždeň objavíš vo svojej poštovej schránke okrem listovej zásielka aj letáky? Pravdepodobne áno. Väčšina z nás sa s nimi potýka dennodenne.

Prídeš domov a na stole ti ležia rôzne drobnosti, ktoré nikdy na nič nevyužiješ? A nie si jediný.

V dnešnej dobe sa na nás z každej strany valia zbytočné veci, ktoré sme si nijako nepriali, no predsa ich máme doma. Mám na mysli hlavne letáky, reklamné predmety ako perá, ceruzky, kľúčenky; ďalej reklamné vzorky a jednorazové plastové predmety. Všetky tieto veci sú pre väčšinu z nás nepodstatné a k životu ich vlastne vôbec nepotrebujeme a len nám zahlcujú domácnosti.

Letáky, veeeľa letákov

Ľudia, ktorí začnú uvažovať o obmedzení svojho odpadu a vo všeobecnosti aj svojich vecí v domácnosti, sa po čase konfrontujú aj s takýmito predmetmi. Napríklad letáky nám automaticky chodia do schránok a my rovnakým pohybom ako ich vyberáme aj hádžeme do odpadových kôš. (Vystáva otázka, či v tomto prípade by nebolo vhodnejšie nútené letáky nejako zmysluplne využiť keď ich už raz máme?)

V ideálnom prípade ich v našich schránkach nenájdeme vôbec. Stačí aby sme si na schránku nalepili nálepku „Prosím nevhadzovať letáky“ a budeme dúfať, že našu prosbu akceptujú. A môžeme to isté poradiť aj našim susedom. (Pravdaže ak nepatria k tým, ktorí zvedavo hltajú aktuálne akcie z letákov). Letáky, ktoré už máš doma môžeš zaniesť napríklad do zberu papiera.

Ak sa predsa len nevieš zaobísť bez pravidelného sledovania akcií, dávam ti do pozornosti internetovú stránku https://dohliadac.sk/, kde si vieš nájsť aktuálne akcie (hlavne potravín) obchodných reťazcov na Slovensku.

Máme radi darčeky…

Toľko asi o letákoch, ale čo s ostatnými vecami? Asi každý z nás sa stretol s tým či už v práci, alebo v rámci nejakej akcie, prednášky, školenia, že mu ponúkli (strčili do ruky) nejaké darčekové alebo reklamné predmety. Samozrejme ich väčšina z nás chytí a zoberie. Veď je to zadarmo, no nieee?! No, zadarmo. O tom aká je reálna cena týchto vecí z pohľadu nášho životného prostredia by sme mohli polemizovať, ale to teraz nechajme tak. Vezmeme si do úvahy len seba a našu domácnosť.

Príklad č. 1:

Prídeme na prednášku, kde už nás na stole čakajú veci ako perá, poznámkové bloky, kľúčenky atď. atď. (aj pol litrová plastová fľaša s vodou :-/) a my si tieto predmety pekne odložíme do tašky a zoberieme domov. Doma ich položíme na stôl, ešte si aj povieme, ako super, určite sa mi to zíde, veď pero a papier používam každý deň, no nie? Lenže podobné balíčky už máme doma neúrekom, a sami sme si tiež pokúpili nejaké tie diáriky, bloky …veď ich potrebujem na zapisovanie myšlienok predsa! Po pár dňoch upratujeme a strčíme ich do šuflíka, aby nám nezabrali miesto na stole. Po roku keď robíme veľké upratovanie, zistíme, že tie veci ešte stále máme na tom istom mieste, kde sme ich uložili…a nepoužité. Takže ich chytíme a vyhodíme. Koniec. Tí uvedomelejší z nás ešte obvolajú rodinu alebo kamarátov či by im tie veci nemohli posunúť. A po zistení, že všetci majú toho doma až až, tiež vyhodia do koša. Koniec.

Naozaj potrebuješ tieto veci??

Príklad č. 2:

Prídeme do hotela, ubytujeme sa. Zájdeme do kúpeľne, kde nás už čaká zvyčajný hotelový balíček kozmetických vecí ako šampóniky, mydielka, sieťky na vlasy, balzamy a veľa iného. Super, povieme si. Potešíme sa, veď je to zadarmo! (Lebo za izbu neplatíš, však?!) A začneme ich veselo používať, a to aj keď máme so sebou našu vlastnú kozmetickú výbavu v normálnych baleniach. Alebo si tieto vecičky rovno strčíme do kufra a tešíme sa z nášho „úlovku“. Ale ak tie vecí necháme na mieste, nepoužité, môžeme ich posunúť ďalšiemu hosťovi. Tým pádom sa nemusia dopĺňať ďalšie. Tým pádom ani nemusia vyrobiť ďalšie! A my kľudne môžeme použiť tú našu kozmetiku a nemusíme sa báť ani nežiaducich alergických reakcií 🙂 Voala….

Je to od teba milé, ale…

Hore uvedené príklady sú tie jednoduchšie…ale čo ak nás chce obdarovať rodina, priatelia, známi, kolegovia (šéf :D) a my už dopredu vieme, že ponúkané veci nevyužijeme, nepotrebujeme a doma ich pravdepodobne vyhodíme? Ako ich slušne odmietnuť, aby sme nemali pocit, že ich urazíme a že sa zachováme „neslušne“.

Nikto by sa nemal uraziť ak im jednoducho povieš, že takýchto vecí už mám doma veľa, alebo prepáčte, ale snažím sa žiť minimalisticky/viac ekologicky/bezodpadovo atď, alebo toto u nás doma nemá kto zjesť/vypiť. Alebo jedna z mojich obľúbených: Prepáčte, ale máme malý byt, už sa nám žiadne ďalšie veci nezmestia :). Tvoji priatelia a rodina si po čase určite zvyknú na tvoj nový životný štýl a prestanú ti takéto veci núkať. Presne toto sa stalo aj u nás, takže s odmietaním už nemávam také problémy ako na začiatku.

Všade samé plasty

Do ďalšej kategórie vecí zbytočných zaiste patria jednorazové plasty, ktorými sa máš možnosť stretávať ak napr. konzumuješ niečo mimo tvojej domácnosti. Plastové poháre, plastové taniere, platové slamky a príbory sú všade okolo nás. Stačí si spomenúť napríklad na tradičné jarmoky, festivaly aj v našom meste a hneď sa nám vybavia koše plné plastového riadu. (A nehovoriac ani o okolí týchto košov, keďže ich kapacita nie je nikdy dostačujúca). Jedna z riešení v prípade ak ideme niekam a predpokladáme, že tam budeme niečo konzumovať, je zobrať si vlastnú misku (tanierik) a vlastný príbor. Možno sa to na prvý pohľad zdá „divné“, ale zatiaľ som sa nikdy nestretla s odmietaním, ale naopak mnoho ľudí to aj ocenilo. Takže nemusíš sa toho báť, po použití vlastnej nádoby si ju dáš do tašky a doma si to umyješ (alebo ak máš možnosť umyť na mieste, tak to využiješ). Zostane ti miska na ďalšie použitie a aj dobrý pocit z neprodukovania ďalšieho odpadu. 🙂

Ak hovoríme o odmietaní vecí, musíme spomenúť aj obchodnú politiku potravinových alebo iných reťazcov, ktoré nás vo vidine získania nejakého darčeka (hrnčeku, iných zbytočností) „nútia“ kupovať viac ako naozaj potrebujeme. A aj nadšené zbieranie bodov na hrnce, poháre, taniere, aké máme doma neúrekom.

V článku som chcela zhrnúť tie najzákladnejšie príklady. Samozrejme, existuje aj veľa veľa iných. Každý z nás vie, ktoré veci vyhadzuje pri upratovaní alebo ktoré skončia v koši a aj omnoho častejšie. Preto si treba nastaviť vždy vlastný limit v tom, čo ešte pustím do svojej domácnosti a čo už nie.

Nabudúce si povieme niečo o ďalšom princípe a dovtedy želám každému veľa síl vytrvať v odmietaní zbytočných vecí! 🙂

Ak sa chceš dozvedieť ešte niečo viac o zero waste princípoch a filozofii, prečítaj si knihu Domácnosť bez obalu od Bea Johnson, ktorá je priekopníčkou na poli zero waste životného štýlu. (https://www.peoplecomm.cz/domacnost-bez-odpadu tu si vieš knižku kúpiť aj ako e-book a ušetríš papier aj peniaze)